Un lucru pe care pare că l-a înțeles conducerea AUR și pe care încă mulți încă nu-l pricep

Habarnismul dezordonat al comunicării partidului AUR în politică e notoriu, i-am criticat de multe ori, nu mai revin. Ce însă se pare că a înțeles într-un final conducerea AUR este ce electorat au. Dincolo de jigniri și manipulări, electoratul AUR, în cea mai mare parte a lui, este un electorat cu viziune de dreapta si cu un nivel de cultura si educație peste medie, care nu a mai avut reprezentare de mulți ani de zile, cei mai mulți fiind dezamăgiți de partidele clasice după ce și-au luat țeapă de la unii sau alții.

Pe lângă această caracteristică fundamentală

Tipul acesta de electorat mai are una, și anume aceea a radicalismului poziției politice pe care o cere de la partid, sătui fiind de compromisurile clasice ale politicii de pe Dâmbovița. Atentie: radicalism nu extremism, conform manipularilor! De lucrul acesta s-a lovit George Simion de câteva ori până acum și acum pare că începe să învețe că orice pas ieșit din linia dură trasată de electoratul votant îi poate crea probleme, pentru că reacția este instantanee si foarte dură – lucru ce până acum nu s-a mai văzut în politica românească.

În concluzie

Cei care cred încă faptul că marea masă a electoratului AUR este dispusă la compromisuri de genul „răul cel mai mic” se înșeală profund! Tind să cred că s-a lămurit de asta și Simion, și restul din conducerea AUR, motiv pentru care și sistemul are o foarte mare problemă: lipsa unei metode eficiente de manipulare și îmblânzire a acestei mase electorale compacte si exigente care s’a format mai ales dupa lovitura de stat din 6 decembrie 2024.


Descoperă mai multe la IceWorld|DeuteriumCore

Abonează-te ca să primești ultimele articole prin email.

Lasă un comentariu

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.