Cum se face securism in Securistan|Operatiunea „De pe Culoarul Justitiei, pe Culoarul Presa”

Pornim de la stirea asta … Procurorul General al României cere preşedintelui urmărirea penală faţă de Ion Iliescu, Petre Roman şi Gelu Voican Voiculescu Bai, cum dracu se face ca taman cand e scandalul cat capra dupa ce s’a desecretizat protocolul ala inexistent dintre PG si SRI, pe Nea Caisa asta de isi zice si … Citește mai mult

Un protocol, doua portocale

Desecretizarea protocolului inexitent pana mai ieri intre Ministerul Public si SRI a creat o reala isterie atat pe net cat si in mass-media. Cum era de asteptat, manipularile au inceput din ambele parti, in miscare fiind pusa atat masina securista de propaganda cat si cei care au interese sa foloseasca acest lucru fie in interes … Citește mai mult

Am scapat de maidanezi, dar ce ne facem cu cacatul de caine?

A trecut iarna, s’a topit si ultima zapada, prin Bucuresti in loc de ghiocei au aparut peste tot cacatii de caine. Vorbeam acum cateva zile cu Marean pe tema asta, concluzionand ca ai dracu maidanezi cata vreme erau pe strazi liberi, nu vedeam atatia cacati peste tot, aia avand mai mult bun simt decat puchli … Citește mai mult

Vand praf saharian original, calitate extra!

Acum ca s’a dus in sfarsit si ultima zapada cazuta, pot sa zic ca incep sa imi zaresc si eu masina din parcare. Si m’as fi bucurat de asta, daca dupa ce se topea zapada, nu ma alegeam cu masina plina de praful pacii care a ramas pe ea in urma topirii zapezii … Ca … Citește mai mult

Fake news’urile zilei (I)

Sa incepem cu Evenimentul Zilei (citat si de Antena3) care titreaza … Urmand o serie de povesti vanatoresti sustinute cu argumente de genul „mi’a zis ala ca a auzit de la ala” si facand niste conexiuni incarligate bazate pe nimic concret. Pe de alta parte, si sa ii fi dat bani la vremea aia, Kovesi … Citește mai mult

In ziua Unirii Basarabiei cu Romania, sa discutam despre (re)Unire

Nu sunt fanul acestei ideei si nici al curentului pe care il vad in ultima vreme. Din punctul meu de vedere, o eventuala (re)Unire cu Basarabia de astazi ar fi o tempenie atat din punct de vedere social cat si economic pe noi neavantajandu’ne in nici un fel, ba chiar dimpotriva. Sa fiu sincer, nici … Citește mai mult

Vodafone si Orange – amenzi generoase de la ANCOM

Povestea mea de dragoste cu Vodafone s’a incheiat cu scantei acum cateva luni de zile, cand dupa mizeria ce o facusera la cartele, m’au batjocurit si pe la abonamente desi le eram client de vreo 14 ani. Cautand sa migrez altundeva cu abonamentele de voce si date dupa negocierile esuate, inca de atunci scriam ca … Citește mai mult

Confirmarea ca nu avem nevoie de nici o taxa auto de mediu

Va mai aduceti aminte de postarea asta in care va spuneam undeva pe la final ca piata auto lasata in legea ei fara a ii fi impusa nici o mizerie de taxa auto se regleaza in timp de la sine, spunand tot atunci ca daca nivelul de trai va creste si conditiile sunt ok, romanii … Citește mai mult

Zuckerberg fecioara violata, corul de bocitoare si conspiratia romaneasca

Dupa cateva zile in care toata lumea astepta sa ia lumina de la Zuckerberg in urma scandalului in care Facebook e acuzata direct si dovedit ca a folosit datele private ale utilizatorilor pentru a ii manipula, dupa ce si’a sters lacrimile si tras chilotii pe el a reusit cumva sa scrie o postare, nu’i asa, pe … Citește mai mult

RIP A.G.

Urat, iubit, controversat, excentric … Andrei Gheorge ramane ca una dintre cele mai importante si influente voci din radioul comercial de dupa ’89, atat prin vocea sa binecunoscuta de multi, cat si prin numeroasele proiecte media la care a luat parte. Din pacate, se pare ca in urma unui stop cardio-respirator a fost gasit azi … Citește mai mult