Înălțarea Domnului sau când Cerul nu înseamnă plecare

manastirea hodos bodrog 640x424

Există sărbători pe care oamenii le înțeleg dintr-o privire. Nașterea Domnului are căldura ieslei și lumina stelei. Paștele are emoția Crucii și bucuria Învierii. Dar Înălțarea Domnului rămâne, pentru mulți dintre noi, o taină greu de explicat. Parcă prea sus, prea abstractă, prea departe de viața omului simplu care își duce grijile de azi pe … Citește mai mult

Dumnezeu a făcut femeia și diavolul a făcut hainele

Cuvantatorii si hoarda de latrai

Mai e puțin și plec în vacanță. Teoretic, ar trebui să fie un moment de pură bucurie: relaxare, soare, poze frumoase și liniște sufletească. Practic, de trei ore stau în fața dressingului, îmbrăcată într-un halat pufos în care deja transpir, privind hainele ca pe niște dușmani personali. Femeia are o dramă eternă, universală, aproape biblică … Citește mai mult

Nu ne mai educați să uităm. Nu aveți nici o șansă

Romania scapa de MCV 640x337

Nu. Nu mai merge. Nu mai merge cu discursuri lustruite. Nu mai merge cu poze oficiale. Nu mai merge cu protocol, cu aplauze, cu microfoane și cu fraze sterile despre „viitor”. Pentru că un popor fără trecut… nu are viitor. Asta nu e metaforă. Asta e lege istorică. Și exact aici începe revolta Sau ar … Citește mai mult

Europa și rușinea de propriile rădăcini

razboiul lumilor

Pentru ca tot a fost ziua Europei. Zic unii! Privesc Europa de astăzi și, pentru prima dată după multă vreme, nu mai văd doar un continent. Văd o fisură. Una adâncă, care nu mai traversează doar hărți, doctrine sau interese economice. O fisură care trece prin popoare. Prin familii Prin prietenii de o viață. Prin … Citește mai mult

Să năvălească Putin peste noi. De milă! Să ne footă! Pe toți!

Ne-au făcut pe toți cu capul! Am ajuns să dorm 3 ore pe noapte ca să văd ce demențe mai fac scursurile din servicii ca să-l vâre cu șuturi în cur căci altceva sigur nu deține, pe Mucea la Cotroceni. Am înnebunit, cumetre, cu aștia! Deci, ne-au căpiat cu atâta mizerie, minciună, propagandă, cade leul, … Citește mai mult

Despre oameni și viață, dincolo de ecrane

Știu! Lumea e preocupată de politică! Îmi permit să nu, azi sunt ma preocupă viața!  Mă uit uneori la ecranele acestea mici și am senzația că privesc o lume care se construiește singură din fragmente de emoții. Nu mai știu dacă noi oamenii trăim și apoi postăm sau postăm ca să putem înțelege că am … Citește mai mult

Între două vieți: despre ceea ce se vede și ceea ce se trăiește

Ce frumos ne mințim! Pe rețelele sociale. Nu știu exact când a început să se formeze această dublă realitate, dar știu că, la un moment dat, am început să o văd clar: viețile oamenilor nu mai curg într-un singur plan. Există viața trăită și există viața afișată. Și între ele nu este întotdeauna o punte, … Citește mai mult

Să vină rușii! Totuși!

Prezidentele vostru, zis și Fritzulică de la usereu, pui de curcă plouată, vă anunță că vor crește prețurile, vor crește ratele, vor crește nivelele de prostie. La maxim! Unde plm să se mai ducă prostia, tati? Unde? Ca a trecut dreaq de cel mai înalt punct al Everestului. Manole fără Ana, da’ cu banca pa … Citește mai mult

Drumul Damascului: când adevărul te obligă să devii alt om

Există momente în viața unui om care nu seamănă cu nimic din ce a fost înainte. Nu sunt simple decizii, nici etape firești. Sunt asemeni unor rupturi sau puncte în care ceea ce ai fost nu mai poate continua, iar ceea ce vei deveni încă nu a căpătat formă. În limbajul credinței, un astfel de … Citește mai mult

Nicu Balerinu sau Don Nik de Cotroceni

Așa cum ziceam ieri, au venit în ordinea pe care o doriți, domniile voastre, pfff, v-am spart de atâta respect, miliția, adica ciocli de la Uie, lăutarii, adica muile din politică penele(pdl) și usereiștii la Cotroceni. Ieri. Urmau să vină și boarfele! Da’ pe astea nu le găseau. În final, cineva le-a găsit. Pe numele … Citește mai mult